High Beef Prices? Tips on Ways to Save Money

how to save money on beef
Beef prices have reached the highest level since 1987, and currently have an average price of $5.28 a pound. Even worse, it doesn’t appear that these prices are going to fall anytime soon. Smaller than normal cattle herds brought on by drought and high feed costs mean that beef prices are likely to remain high for the next couple of years. For anyone who is on a grocery budget, the higher price of beef makes sticking to that budget quite difficult. Below are a number of steps that you can take to help reduce the cost of beef in your grocery budget.

A Slow Cooker is Your Friend

One of the easiest ways to reduce the amount that you spend on beef is to buy less expensive cuts. The proble

...

[Continue Reading at SavingAdvice.com]

This entry was posted in Food / Groceries, Frugal, Personal Finance, Saving Money, Shopping and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

3 Responses to High Beef Prices? Tips on Ways to Save Money

  1. Jane says:

    For the first time this week I made chili with 1/2 pound of burger instead of a whole pound, also with slightly higher fat count – cooking off the fat first. Added more beans and corn, and served over rice. My family got same protein punch, better fiber, lower fat and less $$ too.

  2. Sharon says:

    Concerned about not getting enough protein to meet your families needs? Try adding dried milk to potatoes when you mash them, or to scalloped potatoes. An inexpensive meal is a delightful quiche. Eggs are your protein and much cheaper than beef. I use frozen pie shells, bake them lightly, add beaten eggs/milk/sauteed onions/shredded cheese and pour this into the pie sheel and bake. Use your imagination for more creative fillings. Mushrooms, spinach and cheese are delicious also. How about a make your own pizza night using pita bread as the crust? Have your toppings in small bowls for everyone to create their own masterpiece. My list of options to beef goes on and on.

  3. Gailete says:

    I try to get the discounted meat at our store. I do buy the cheaper hamburg for one reason. It ends to taste better because fat adds flavor. What is the point of getting meat that is dry and tasteless just because it is low fat. However I’m at the point I rarely cook anymore other than quicky kind of meals so we will eat homemade pizza the dough having been processed by the bread machine, lots of egg meals since they are quick. I’m thinking of getting a roast for the crock pot for Easter Sunday. I start a roast from a frozen state, add a package of dry onion soup mix (or a can of cream of mushroom soup) and a can of beef broth, cook for hours and it is tender and yummy when cooked and I add some water and flour slurry to make the leftover liquid in the pot into gravy. It is an easy meal to make. After years of trying and wasting good money, I’ve stopped buying anything from the round section of the beef as the meat doesn’t taste as good and is generally tough no matter what you do. Even Cooks country on PBS tends to avoid the round as to them it tastes ‘liverish’. Why spend money for a cheaper cut just to have it taste lousy?

    Also think through the real cost of a roast or steak dinner. For comparison, figure out how much it costs to take your whole family to McDonald’s or Burger King or any of those places, then calculate the cost of potatoes, vegetables and any other side and subtract that from the fast food cost, what is left is what you can spend on beef, depending on the size of your family you might have anywhere from about $6-20. One of the reasons that I can justify a small prime rib roast once in a while (on sale) as it makes for a nice meal and has leftovers and still cheaper than the two of us going out. Of course, if you usually go out to mid price restaurants, that ‘gives’ you more money to work with.

    As to blocks of cheese compared to shredded. I don’t know where you get your cheese, but I have found that they cost the same and after years of avoiding shredded since I was so into doing everything from scratch, I just didn’t have the energy anymore so I routinely buy shredded. Many pre-shredded brands now have mixed types of cheese for like Italian, Mexican, etc. dishes, so for the cost of one bag, you get the flavor impact of several cheeses without the expense of buying several different blocks of cheese assuming you can even find all those types at your store. I know I can’t at mine. So some old rules about cheap eating are out of date at this point unless you are buying the more expensive deli or cheese bar cheeses and then you probably aren’t that frugal anyhow.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>