Fast Food Isn’t Cheaper

The other day a friend of mine was talking about how much her family eats out. To my astonishment, they eat out every single day, sometimes for more than one meal. Much of that food is fast food picked up on the way to school, work, or other activities. When I asked her why they eat out so much, her answer was surprising to me. She didn’t mention the convenience or that she hates to cook. She said, “Because it’s cheaper than eating at home.”

She went on to explain that if they eat off the value and kids’ menus, they can get a meal for as little as ten dollars, or just a little more than $3 per person. “I can’t make a meal for three people at home for

...

[Continue Reading at SavingAdvice.com]

This entry was posted in Food / Groceries, Frugal, Health, Personal Finance, Saving Money and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink.

12 Responses to Fast Food Isn’t Cheaper

  1. Aryn says:

    I’m glad you touched on the health issue. A friend of mine mentions several times a week where they’re going to eat out for dinner. She and her kids are sick ALL the time. She’s even wondered if there’s a connection, but hasn’t changed the way they eat.

  2. MonkeyMama says:

    I’ve absolutely never understood the “it’s expensive to eat healthy” mindset. We eat a lot of potatos, eggs, pasta, fresh veggies, etc.

    We also primarily drink water. I presume we save a fortune not buying all sorts of drinks. Don’t get me wrong – I love my soda, and the kids often drink juice. BUT, most of the time we simply drink water. People think that is really weird for some reason. There is a cheap/simple way to cut calories and processed foods from your diet, for sure.

    I think too many people think it has to be “organic” to be healthy. High end, expensive, organic, etc. I personally don’t buy all that marketing racket. You certainly can’t convince me that fast food is more healthy (nor cheaper) than our home cooked, often non-oranic, meals.

  3. Brian says:

    I suspect that there is also a hint of convenience and habbit as to why they eat out all the time. There is no denying that it is much easier to eat out then cook a meal at home. The main concern here is much more then financial, it is about their overall health. Try telling them that even if they do think it is cheaper, they will likely end up paying much more in health costs down the road. I suspect if they eat out every meal they are on a collison course with diabetes.

    I am much more concerned about their health then their wallet.

  4. Fi says:

    There’s also the weight issue. So many prepackaged meals contain hidden high energy. Most people on a ‘diet’ could switch to meals made from fresh ingredients and the weight would fade away.

  5. Diandian says:

    Fast food is not as cheap as cooking at home, and they are not healthy. Cooking at home is good life style if you have enough time.

  6. bart says:

    Uh…where I shop a green pepper is over a dollar.
    A salad is greens at 5$ a pound, tomatoes at 1.50$ each. French bread is 3.50$…
    You’re just completely wrong, unless you think a meal is rice and beans w/o the tortillas.

  7. rob62521 says:

    I am shocked at how many think they are saving money by eating fast food. I try to buy things on sale if I can and stock up when there is a sale on nonperishables, but I’d rather buy nonprocessed stuff and make it at home than buy fast food with all the salt and grease and fat.

    I agree, fast food is also hard on your health. I’m not in perfect health, but since we eat at home a lot with eat many fruits and vegetables and foods with high fiber, our health has improved.

  8. Gail says:

    We ocassionaly eat out, but most meals we eat from home. One meal that we particularly like that if I can find it on sale is a Prime Rib roast. This is a meal that is very costly at restaurants, yet by watching sales,we can eat this yummy meat (with leftovers), baked potatoes and another vegtable for less than the cost of us buying a meal at McD. If and when we go go to McD the bill is between $10-12 and I can make a prime rib roast meal for around $10-12. Which would you rather be eating? And since it and the potatoes are thrown in the oven, you can be doing other things while they cook rather than drive around getting food that is wrapped in cardboard boxes.

    Eating in has many benefits (health,convenience,cost,taste,etc) and I always wonder how a family can afford to eat out constantly as I know our budget sure couldn’t handle it.

  9. giax says:

    The price of $ 3 per person seems probably cheaper, at least when compared to total grocery cost (of the week). Or they should just learn to make some nice basic foods that can be done with healthy, inexpensive materials.
    I’d recommend to your list also
    - rice dishes. Risotto, and any rice + Asian stuff, using lots of fresh veggies (and whatever else you fancy) in it. And buy the rice in the big, 20 lb or larger bags
    - classic Brazilian: rice and black peas or black eyed peas sauce.
    - use more beans – they work also in soups, casseroles, sides… and much better tasting if you cook them from dried beans. (Soak overnight)
    - use whatever is in season or in offer (for veggies, proteins, fruits)
    - find some more groceries in your area. Some have better veggie deals, some have better dry food deals etc. We usually shop in 3 different groceries to get the best out of them.

  10. Lisa says:

    I make a weekly menu, check my pantry, fridge and freezer for supplies already on hand, then I compose a grocery list. If I check the weekly flyer for sale items I can build the menu around what’s cheapest that week; also a money saver! I try very hard to purchase only what’s on my list. I do believe that one day a week is great for “treating” yourself to a food you adore that is not on the “healthy” list. Or, once every couple of weeks eat out – ordering healthy, yet yummy foods. If you drink only water at a restaurant, you will save a substantial amount of money, as soft drinks, milk and alcohol’s prices are incredibly inflated at restaurants.

  11. Minny says:

    It is the same here in the UK – I can’t afford to eat healthy food – is heard so often! A roast chicken dinner can be made for the same price as a takeaway burger and fries for four people. It is a healthy meal if you don’t add extra fat.

    I can’t afford organic or free range – then don’t buy it. Do these people think the takeaway places use best quality ingredients – HA!

    I believe that at the bottom of this is that it is easier to get takeaways than to spend an hour in the kitchen.

  12. Rosalie says:

    Just over struck by the irony of the Ad for free McDonald’s coupons at the end of the article.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>