How Much 10 Common Grocery Items Cost Savvy Shoppers

After following sales and coupons religiously for several months, I’ve started to get a sense of the best prices for various items.

The best way to get these prices is to use the Coupon Mom method of combining a store’s loyalty card discount with sales and coupons. However, over the last several months, it has been possible to get some of these prices without additional coupons from the Sunday paper by either cutting out a store coupon from the store’s weekly circular ad or by printing a coupon for free from

I was able to get most of these prices at the major chain grocery stores that are located almost everywhere in the United States under different names: Safeway, Vons, Kroger, Randalls, Albertsons, Ralphs, Pavillions, Tom Thumb, Carr’s, Dominick’s, Fred Meyer, QVC, and so on. Some of the lowest prices I found were at small, local chain stores, but I didn’t need a warehouse club membership to get any of these deals.

Soda: For a 12-pack of 12-ounce cans of soda made by Coke or Pepsi, I’ve paid between $2.00 and $2.60 (not the “regular price” of $6.00). The lowest price I’ve seen for 2-liter bottles is 79 cents each. Personally, I prefer the cans since you can drink them at your leisure without worrying about the soda going flat. If I had a larger household full of soda drinkers, the 2-liter bottles might be a better deal. If you don’t mind off-brand soda, you can get good deals without waiting for a sale (and the best deal of all is to just drink water, of course).

Boneless, skinless chicken breasts (fresh, not frozen): I thought I got a deal one week when I paid $3.50 a pound (half off the sticker price of $6.99 a pound), but once I started paying more attention I noticed that I could get the same thing for $1.50 to $2.69 a pound. There never seem to be coupons for this item, only sales. When the price is low, I stock up on as much as I can fit in my freezer since we eat a lot of chicken. It’s healthier than corn dogs or hamburgers and cheaper than fish.

Salty Snacks: The regular price on Wheat Thins can exceed $3, but the sale price for a small box is generally around $1.69. I recently printed some $1.00 off coupons from, so I’ll be getting my next two boxes for 69 cents each. Along similar lines, chips shouldn’t cost you more than $2 a bag, if that. On sale, I’ve seen Pringles for $1.00, Doritos for $1.69, Ruffles for $1, Sun Chips for $2, Mission tortilla chips for 99 cents, and on the list goes. Pay attention to your store circulars to find these deals. Sooner or later, your favorite brand will be a bargain.

Milk: If you’re paying more than $2.00 a gallon, you’re overpaying. At least one store in my area has this price every week. The Safeway family of stores, at least where I live, generally requires you to buy 2 gallons to get this price, but other stores will give it to you with the purchase of just one gallon.

Ice cream: Where I live, a half gallon of Breyer’s ice cream costs $6 at regular price. On sale, it costs around $2.50, and the Proctor & Gamble Brand Saver coupons that come with the Sunday paper once or twice a month often have a coupon. Most of the time, I only pay $2 for a half gallon of name-brand ice cream. Premium ice creams like Starbucks (my favorite), Ben and Jerry’s, and Haagen Daas also go on sale for as little as $2.50 some weeks (unfortunately, I rarely see coupons for these). And while drugstores rarely have spectacular deals on food, they do sometimes have cheap prices on ice cream.

Eggs: I remember five years ago being able to buy a dozen eggs for less than a dollar. Now it seems the price has multiplied, and with the increased popularity of cage-free eggs and the like, it’s not uncommon to see a dozen eggs with a price tag of over $4. The last time I bought eggs, I used a store circular coupon to get 18 for 99 cents. I used two store circular coupons on two separate trips to get a total of 36 eggs for $2. This was a spectacular deal that I don’t expect to get every week, but I won’t pay more than $1.50 for a dozen. Eggs tend to last longer than their expiration date would have you believe if your fridge is cold enough, so I tend to buy two or three dozen when the price is right.

Butter: I used to think $2.50 was a good price for a pound of butter, but recently I’ve gotten it for as little as 52 cents. A flurry of good butter deals over a period of about two months has me stocked up on butter–I have three packs in the fridge and another three in the freezer. It will probably last me through the end of the year, and the most I paid for any of those packs was $1/lb.

Cheese: For plain old cheddar cheese, you’re throwing money away if you’re paying more than $2.50 a pound. Safeway regularly puts their 32 ounce blocks of cheddar on sale for $5. It’s easy to pay more, but there’s no reason to. Of course, you will have to put in the extra effort to grate it or slice it yourself.

Cereal: I can no longer bring myself to pay more than $2.00 for a box of brand-name cereal. At full price, most cereals seem to cost around $4. I usually get mine for $1.25 or $1.50 using a combination of sales and coupons. Some brands go on sale frequently (like Cap’n Crunch and Life) while others you have be patient for (like Banana Nut Cheerios).

Produce: I’ve purchased a 5-pound bag of Russet potatoes for $1, a pound of carrots for 25 cents, and large yellow onions for 25 cents — and these deals were pretty easy to find. Some of them weren’t even sale prices. If you start paying attention, you’ll probably notice that some grocery stores in your area have drastically cheaper produce on a regular basis (hint: they’re probably not the big chains). I purchased cherries for 99 cents a pound by going to one such store in my area. Also, if you have a store that marks down its produce right before it’s about to go bad, you can save a bundle. If I can get a deal on produce this way, I’ll go on a vegetable-eating binge for 24 hours or freeze the stuff. Of course, the best way to get cheap produce is to grow it yourself, but I’ll save that for another post.

Even if you hate to track sales and clip coupons, if you do it for just the ten items that you purchase the most often, you can save a bundle. Then you’ll have extra money to buy more food, spend on something else, or put in your piggybank.

This entry was posted in Food / Groceries, Frugal, Personal Finance, Saving Money, Shopping and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink.

12 Responses to How Much 10 Common Grocery Items Cost Savvy Shoppers

  1. JMJ says:

    The cheap chicken–do you notice more water?

    My family buys a lot of beef. I notice that the cheaper cuts have a lot of water.

  2. Dena says:

    Don’t forget your local farmer’s market. The vegetables are always so much better and are often better priced than your grocery store. Defintely fresher. Or better yet, just grow your own. We also buy our cage free eggs from an individual for .99 a dozen. If I bought them at my local grocery store, it would be $4.00 for cage free.

  3. lizajane says:

    I agree with this in theory, but keep in mind prices can vary widely by region. I live in dairy country, but yet the absolute cheapest milk I’ve seen in the past 3 or 4 years here is just under $2.50 a gallon. Eggs have gone high at other times, but lately I’ve gotten them for less than $1 a dozen. Just yesterday I paid 69 cents a dozen.

  4. crazyliblady says:

    I usually buy frozen ground turkey instead of ground beef. At my store, it is actually cheaper than ground beef that is on sale.

    As far as crackers and things like that go, if you can’t find coupons, try Dollar General store. They have some name brands, but also store brands. The store brands are around $1.00 for a box of crackers. My Dollar General store also has milk, cheese, lunch meat, and some frozen foods.

  5. Meaghan says:

    Going generic is usually a great way to save money. In most cases you can’t tell the difference.

  6. Amy F. says:

    JMJ–I’ve noticed that some chicken packages actually state the water content on the package. The cheap chicken I bought most recently says 8% water. Even factoring that in, the price is still great.

  7. neece says:

    breyers & many other ice creams
    are no longer a full half-gallon

    pint-sizes are shrinking to 14
    ounces now, too

  8. Gail says:

    I haven’t seen $2 milk in years! We live in a state where the price of milk is regulated and a half gallon of 1% milk is close to $2. Knowing the usual prices certainly helps and in my case taking my adult son who has a practically photographic memory for prices grocery shopping with me helps me know where the cheapest prices are. He manages a frozen food department at our local store, so he knows all those prices and makes it easy to compare prices at other stores.

    When you find yourself buying the same thing week after week. Stock up the next time you see it on sale for a 4-6 week supply and that should keep you till the next sale. Do this for all your regular purchases and soon you will find you have a stocked pantry and your grocery bill has gone down.

  9. LisaSadie says:

    Have you visited any salvage grocery stores. Take a look at this article I did recently.

    By the way, my store also sells Breyers for $6.00 but I was able to snag it for .75. It was on a B1G1 free and I had a .75 off Q which tripled to $2.25. Buy 1 for .75.

    Happy Couponing
    Lisa Sadie

  10. katieyhip says:

    Wow…what happened? Here you are all about combining coupons and sale prices and here you are saying that people who take the time to do that kind of research should be mopping their kitchen floors instead.

  11. TiffanyT says:

    I agree with katieyhip, why the change of heart Amy?

  12. Anonymous Reader says:

    Interesting read,especially after reading the article on Yahoo titled “8 Reasons Why You Shouldn’t Use Coupons” and the author is you. So which is your take. To coupon or not to coupon? Please enlighten us!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *