How To Waste Money Making The Fancy Recipes You See On T.V.

I once saw a T.V. chef – he had the hat and the accent so I guess he was legit – make an Asian dish with toasted sesame seeds. The recipe was so simple and tasty – he said so, so I knew it was true – that I decided to give it a try. I reasoned that I would actually save money because it would be cheaper to make this at home than to go to an expensive Japanese restaurant and have sizzling hot food thrown at me. So, why not?

After spending four hours and $25 in gasoline going to three different stores searching in the spice aisle, no, maybe the “ethnic” aisle, no, maybe the seed and nut aisle, I could only find regular – not toasted – sesame see

...

[Continue Reading at SavingAdvice.com]

This entry was posted in Food / Groceries, Saving Money. Bookmark the permalink.

4 Responses to How To Waste Money Making The Fancy Recipes You See On T.V.

  1. Karen says:

    When you cook something new, you sometimes “waste” some money when it doesn’t work out. But if you never try, you’ll never become proficient, and that’s when you save money. You may have wasted some sesame seeds on your first try, but next time you won’t make the same mistakes, and eventually you’ll be able to cook great restaurant-quality meals at home, which will save you a lot of money. Much better (and cheaper in the long run) than eating Manwich!

  2. fern says:

    You don’t buy them toasted in the store, you toast themself. I use my toaster oven to toast walnuts often as it does add a great deal of flavor, but you have to watch it cus it will easily burn if in there too long.

  3. Amy says:

    I love your hilarious articles. I really haven’t seen any other online writers take on the subject of personal finance in this way. You’ve found a great niche for yourself. Keep up the great, refreshing work!

    I agree with you — some foods are just cheaper to get from a restaurant. I can get a huge serving of pad Thai at a restaurant for $7 that will last me three meals. If I tried to make it, I’d have to buy a bunch of ingredients that I don’t normally use, don’t know how to work with, and don’t know where to find. The ingredients alone would cost more than $7, I’d have to spend all that time shopping and cooking, and the final dish wouldn’t taste nearly as good.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>